logo skola okej

Oznamy a novinky

Zlato z majstrovstiev EÚ v šachu mládeže získala žiačka našej školy

{youtube}QtTOciml0i8{/youtube}

V šachu, rovnako ako v živote, sú pre úspech nevyhnutné znalosti, tvrdá práca a kus šťastia (Viswanathan Anand – bývalý majster sveta v šachu). Aj týmito slovami je možné vyjadriť mimoriadny úspech, ktorý dosiahla Lucia Ševčíková – získala titul majsterky Európskej únie v kategórii dievčat do 12 rokov.

Počas letných mesiacov sa Lucka zúčastnila na štyroch turnajoch: v Liptovskom Mikuláši, v Topoľčanoch, v Detve a v Koutoch nad Desnou (Česká republika). Najviac sa jej darilo v Liptovskom Mikuláši a v Koutoch nad Desnou – v obidvoch turnajoch zvíťazila.

Medzinárodný turnaj v Liptovskom Mikuláši - zlato pre Luciu Ševčíkovú

V dňoch 20. až 25. júna 2017 v rámci projektu International Youth Chess Camp V4 Liptov 2017 sa uskutočnili v Liptovskom Mikuláši medzinárodné šachové turnaje mládeže (účasť hráčov zo Slovenska, Ruska, Česka, Nemecka, Luxemburska, Poľska, Maďarska).

V spoločnom turnaji chlapcov a dievčat do 11 rokov zvíťazila Lucia Ševčíková so ziskom 7 bodov. Z 9 odohratých zápasov 5-krát zvíťazila a 4-krát remizovala.

MEÚ mládeže v šachu v Koutoch nad Desnou – titul majsterky EÚ pre Luciu Ševčíkovú

15. Majstrovstvá Európskej únie mládeže 2017 z poverenia Európskej   šachovej federácie (ECU) sa opäť od 19. do 27 .8. 2017 už po piatykrát uskutočnili v Koutoch nad Desnou (Česká republika).

Na tohtoročných MEÚ sa zúčastnilo 119 účastníkov zo 14 šachových federácii, ktorí bojovali v štyroch kategóriách  (8, 10, 12 a 14 rokov)  počas 9 kôl. Priaznivci tohto športu, mali  možnosť vidieť všetky odohraté partie on-line a na konci každého kola boli ocenené najlepšie odohraté šachové partie. Súťažiaci chlapci a dievčatá hrali spoločný turnaj, no vyhodnotenie medzi chlapcami a dievčatami prebiehalo zvlášť v každej vekovej kategórii.

Slovenská výprava mala svoje zastúpenie v každej zo spomínaných vekových kategórii.

Majsterkou EÚ v kategórii dievčat do 12 rokov sa stala Lucia Ševčíková – žiačka ZŠ Clementisova KNM. Druhé miesto obsadila Ema Obada z Rumunska a bronz si odniesla Nadya Toncheva z Bulharska.

Ziskom titulu majsterky EÚ má Lucia Ševčíková možnosť získať aj šachový titul WCM – Woman Candidate Master alebo WFM – Woman Fide Master (musí si však uhrať ELO 1800 resp. 1900).

Vo svetovom rebríčku v kategórii dievčat do 11 rokov sa posunula po M EÚ z 51. miesta na 20. miesto na svete – čo je v jej šachovej kariére zatiaľ najvyššie umiestnenie.