ff

logo skola okej

Oznamy a novinky

Striebro z MAJSTROVSTIEV EURÓPSKEJ ÚNIE v šachu pre žiačku našej školy

Uprostred prázdnin, v čase od 2. do 11.augusta 2016, sa konali v rakúskom meste Mureck MAJSTROVSTVÁ EURÓPSKEJ ÚNIE v šachu mládeže v kategóriách do 8 rokov, 10 rokov, 12 rokov a 14 rokov. MEU organizuje šachový spolok Graz v Murecku. Mureck je hraničné mesto Rakúska a Slovinska, kde dva štáty ale aj mesto od seba rozdeľuje rieka Mura.

Slovenskú republiku reprezentovali tri dievčatá – sestry Martina a Jana Šošovičkove z Novej Dubnice a Lucia Ševčíková z Kysuckého Nového Mesta.

Lucia Ševčíková je žiačkou ZŠ Clementisova KNM, kde má vytvorené výborné podmienky na reprezentáciu školy i mesta KNM na vrcholných šachových podujatiach. Do reprezentácie SR bola nominovaná vďaka medailovému umiestneniu na Majstrovstvách SR 2016.

V Murecku súťažila v kategórii do 10 rokov. V silnej konkurencii reprezentantov krajín Európskej únie odohrala 9 náročných šachových partií, v ktorých predviedla svoje kombinačné schopnosti, trpezlivosť, vytrvalosť a nadšenie pre túto kráľovskú hru. Za šachovnicou strávila v súťažných zápasoch viac ako 30 hodín. Jej najdlhšia partia trvala 4 hodiny a 15 minút, pričom so svojim súperom z Estónska končili v súťažnom dni ako poslední zo všetkých kategórií. Luciino celoročné tréningové úsilie viedlo k úspechu na tomto turnaji európskeho formátu, keď pre Slovensko vybojovala striebornú medailu – s výbornou bilanciou 6 výhier, 1 remíza /s víťazkou turnaja/ a len dve prehry.Stalo sa aj niečo málo vídané: dievčatá boli šikovnejšie ako chlapci. Zvíťazila Vesna Mihelic zo Slovinska pred Luckou, a celou ekipou chlapcov.

Poradie 10 najlepších šachistov v kategórii do 10 rokov na Majsrtovstvách EÚ 2016: